Halloween

23. září 2018 v 14:13 | Charmedlover❤️ |  Zvyky a tradice
Výsledek obrázku pro halloween tumblr gifs

Sice je na Halloween ještě měsíc a pár dní čas ale i tak jsem si řekla, že tento článek napíšu už s předstihem takhle dneska.
Tak jak spousty z Vás ví, Halloween je rozšířený hlavně v americe a dalších anglosaských zemích. Svátek se slaví 31. října hlavně tento svátek vrcholí, když padne tma. V tento den se po ulicích měst na každém rohu shovávají různí strašáci z dýní a kostlivci, světla a dalších hrůzy. V některých ulicích se dokonce předhánějí, který dům bude mít nejlepší výzdobu a dělají se soutěže. Nesmí chybět ani děti, které se vyžívají v kostýmech a chodí koledovat od domu k domu.

Slovo Halloween je složenina z All hallow even a to doslova znamená předvečer všech svatých. Lidé si v tento den připomínali ti, kteří již mezi nimi nejsou a opustili je. Historie tohoto svátku se odehrává už u Keltského svátku Samhain, kdy Skotští keltové slavili konec žní a příchod zimy, což pro ně byla temná část roku. Do Ameriky se svátek dostal až s imigrací Skotů a to v průbehu 19.století.

Mezi symboly svátku patří bezpochybně dýně. Lidé si vyřezávají dýně a dávají za okna nebo před domy a večer v nich zapalují svíčku. Takové vydlabané dýni se říká Jack O´Lantert a smyslem této dýně je vyhnat zlé duchy, kteří se takového strašáka leknou.
Dalším symbolem je čarodějnice. Byla vnímána jako symbol zla a přišli s ní Pohané při rozmachu křesťanství. S čarodějnicí je tu i kočka, která je jako mazlíček čarodějnice. Pak tu jsou různí duchové, kostlivci apod.

Pokud se zaměříme na zvyky, je nutno zmínit koledu trick or treat což znamená koledu, nebo Vám něco provedu. S touto větou chodí děti od domu k domu a koledují a dostanou za to sladkosti. Samozřejmě musí mít strašidelný kostým. To mě vede k myšlence, že Vám musím zmínit, že se lidé převlékali do kostýmů, aby je duchové tuto noc nepoznali. Když děti nedostanou žádnou koledu, tak za trest udělají majitelům nějakou neplechu. Třeba rozbijou výzdobu apod. Mladí lidé většinou teenageři si vypráví strašidelné historky a mnohdy jdou i an hřbitov a různě se straší. Konají se také různé průvody v maskách a soutěže o nejlepší masku apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama